Úvodní stránka > Sruby a srubové stavby > Často kladené dotazy

Často kladené dotazy na sruby

1. Co se rozumí pod slovem hrubá stavba srubu?

Stavba srubu č.1 - odpověď: Hrubá stavba srubu je všechno, co je zhotoveno z kulatiny, tedy tedy obvodové zdi, příčky a krovy.

 

2. Je potřeba mít nějaké speciální základy pro srubový dům?

 Stavba srubu č.2 - odpověď: Ne. Běžně se používá betonová základová deska, ale je možné použít například i zděné základy včetně podsklepení, jaké se používají pro zděné domy.

 

3. Jak dlouho trvá stavba srubového domu?

Stavba srubu č.3 - odpověď: Běžný dům o rozměrech např. 10x10m je hotový za dva až tři měsíce. Po dokončení jsou díly očíslovány, rozebrány a převezeny na pozemek investora, kde je celý dům cca za týden opět složen. Sruby jsou nazývány někdy jako rychlostavby.

 

4. V jakých lokalitách je možné postavit sruby?

 Stavba srubu č.4 - odpověď: Kdekoli, kde to stavební úřad povolí. Každopádně však neplatí, že je to možné jen "na samotě u lesa", jak se mnoho lidí ještě domnívá. Nabídku srubu přizpůsobíme lokalitě, sruby je proto možné postavit často i v neobvyklých místech.

 

5. Proč bych si měl pořídit srubový dům?

Stavba srubu č.5 - odpověď: Sruby si většinou pořizují lidé, kteří mají úzký vztah k přírodě a chtějí žít v "živém" domě, ale dřevo jako takové má i spoustu praktických výhod, které se na sruby přenášejí. Je na pohled i na omak "teplejší" než zdivo, dokáže čistit a zvlhčovat vzduch, takže pro člověka, který to dokáže ocenit, je život ve srubu mnohem příjemnější než ve zděném, sruby jsou tak více atraktivnější.


6. Pokud mám projekt na zděný dům, je možné podle něj postavit dům srubový?

 Stavba srubu č.6 - odpověď: Ano, pokud nejde o nějakým způsobem atypickou stavbu srubu. Vždy je však potřeba projekt upravit tak, aby odpovídal technologii srubové stavby. Jedná se hlavně o rozvody a sítě, které musí být přesně navrženy ještě před zahájením stavebních prací. Jsou totiž vedeny svisle, vrtanými šachtami uvnitř stěn a po sestavení již není možné tyto šachty měnit, sruby mají určité normy, které je třeba dodržovat. Zbývá jen možnost frézování do dřeva, ale tím samozřejmě interiér esteticky utrpí.

 

7. Jak vypadají interiéry srubových domů?

 Stavba srubu č.7 - odpověď: Fotografie interiérů srubu si můžete prohlédnout v sekci Fotogalerie na našich stránkách, kde naleznete mnoho variant jako inspiraci pro sruby.

 

8. Je potřeba stavbu srubu udržovat?

 Stavba srubu č.8 - odpověď: Ano, sruby vyžadují údržbu. V intervalu 5-10 let je potřeba obnovovat vnější nátěr, který dřevo chrání před UV zářením a brání tak jeho šednutí.

 

9. Jaká je životnost srubového domu?

 Stavba srubu č.9 - odpověď: Při správné údržbě až 300 let, sruby tak slouží několika generacím. Důležitost údržby srubu se tak podepisuje na celkové životnosti, která může být i delší než 300 let. Musí být ovšem dodržena správná pravidla ochrany stavby srubu a dřeva. Už při samotné tvorbě projektu se uplatňují některá opatření, která životnost stavby mnohonásobně prodlužují, jako je například správný výběr pozemku, posazování srubových stěn nad terén, jeho následné vyspádování směrem od stavby a použití vhodných nátěrových materiálů na sruby. Více výhod srubu naleznete v samostatné sekci.

 

10. Jste schopni dodat i srub na klíč?

 Stavba srubu č.10 - odpověď: Ano, naše firma má v nabídce sruby na klíč. Více informací o stavbě srubu na klíč naleznete v samostané kapitole zaměřené na stavbu srubu na klíč.

 

11. Lze požádat o stavbu srubu, která není ve Vaší nabídce?

Stavba srubu č.11 - odpověď: Je možné pro Vás připravit modifikované řešení některého našeho typového objektu, nebo připravit nabídku stavby srubu podle Vašich individuelních požadavků, podmínek staveniště, investičních nákladů a přání, které kladete na sruby. Pro sruby připravíme organizační schéma za účelem maximální úspory Vašich finančních nákladů při realizaci stavby srubu.

12. Jakou záruku dáváte na hrubou stavbu srubu?

 Stavba srubu č.12 - odpověď: Běžně dáváme záruku na hrubou stavbu srubu 5 let.

 

13. Jak je to s požáry ve srubových domech?

 Stavba srubu č.13 - odpověď: Nejjednodušší odpověď zní, že vám vyhoří i zděný dům, když si ho podpálíte. Každopádně požáry nejsou věc, která by vás od stavby srubového domu měla odradit. Než prohoří kláda o průměru 45cm, to chvíli trvá, takže na únik z hořícího srubového domu máte teoreticky více času než na únik z konstrukcí z kovu nebo zdiva, které žárem okamžitě křehnou. V případě rychlého uhašení statika srubu teoreticky vůbec nemusí utrpět, kovy nebo zdiva jsou na tom hůře. Samozřejmě vždy záleží na konkrétních podmínkách, které mají sruby. Existují také přípravky na snížení hořlavosti dřeva, stavba srubu bude odolnější nepříznivým vlivům okolí.

 

14. Jaké druhy dřeva se používají na stavby srubu a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Stavba srubu č.14 - odpověď:

1. Smrk

Nejčastěji se používá smrkové dřevo. Má tyto výhody a nevýhody:

+ je dobře dostupné a relativně levné (orientační cena cca 2000,-/m3)

+ je to rovné dřevo, díky čemuž se dobře hodí pro stavební účely

+ je měkké a dobře se tedy opracovává

- mají ho v oblibě škůdci

- je měkké a je snadné ho poškodit

- při vysychání výrazně mění objem

 

2. Jedle

Dále je velmi oblíbená jedle Douglaska. Má tyto výhody a nevýhody:  

+ je tvrdší než smrk, takže lépe odolává škůdcům a mechanickému poškození

+ dřevo má hezčí barvu, je narůžovělé, celková stavba srubu bude mít hezkou barvu

+ při vysychání nemění objem tolik jako smrk

- v České republice toto dřevo není běžné dostupné

- je dražší než smrk (orientační cena cca 5000,-/m3)

- kvůli vyšší tvrdosti se hůře opracovává

- kvůli tvrdosti a houževnatosti může být problematičtější než smrk ve fázi, kdy dům "sedá"

 

3. Cedr

V Kanadě zřejmě nejoblíbenější materiál pro stavbu srubů je kanadský Cedr. Má tyto výhody a nevýhody:

+ Cedr má krásnou růžovou barvu a nádherně voní

+ Je měkký, takže se snadno opracovává a není problematický při sesedání

+ Je přirozeně odolný vůči škůdcům a houbám díky vysokému obsahu přírodních silic a olejů.

+ Málo mění objem při vysychání, sruby mají tak minimální sedavost

- Je relativně drahý a v Evropě není běžně dostupný (orientační cena kolem 20 000,-/m3)

 

4. Borovice

Je možné použít i dřevo borovice. Toto dřevo má následující výhody a nevýhody.

+ je relativně dobře dostupné

+ není příliš drahé, náklady na sruby jsou nízké

+ snadno se opracovává

- je těžké najít rovně rostlé kmeny

- škůdci toto dřevo milují

 

5. Modřín

Modřín se všeobecně příliš nedoporučuje z těchto důvodů:

- dřevo modřínu je tvrdé a obtížně se opracovává

- v České republice není běžně dostupné v množstvích potřebných pro stavbu srubu

- jeho cena je relativně vysoká

+ sruby získavají na originalitě

 

15. Je pravda, že ve dřevě se časem objeví praskliny?

 Stavba srubu č.15 - odpověď: Ano. Syrové dřevo je živý materiál. Není to kov nebo plast, který se za každých okolností chová předvídatelně. Proto je potřeba počítat s tím, že tento materiál pracuje a mohou se objevit i praskliny. Do jaké míry budou praskliny výrazné či nikoli však může ovlivnit investor například tím, že nechá srub pozvolna vysychat a nebude dřevo vystavovat silným zdrojům tepla, jako např. krb, topení apod. Více o chování dřeva najdete v následující sekci Technologie.

 

16. Jaká střešní krytina se nejčastěji používá pro sruby?

 Stavba srubu č.16 - odpověď: Jakákoli. Na sruby se používají od lehkých asfaltových krytin přes pálené tašky až po dřevěný šindel. 

 

17. Jaké nátěry se dají použít na srubový dům?

 Stavba srubu č.17 - odpověď: Prostředků pro ošetřování dřeva existuje celá řada. Existují tři základní kategorie přípravků podle toho, proti čemu mají dřevo chránit. Jsou to přípravky proti vnějsím vlivům (UV záření, vlhkost), proti škůdcům a přípravky, které snižují hořlavost dřeva. Teoreticky je možné se zcela obejít bez jakýchkoli přípravků, ale minimálně přípravky proti vnějším vlivům doporučujeme, brání šednutí dřeva vlivem UV záření a působení větru a deště, sruby tak získavají delší životnost. V případě spolupráce investorům nabízíme konkrétní přípravky a záleží na nich, jaké na sruby zvolí.

 

18. Je možné ve srubu bydlet hned po dokončení hrubé stavby?

 Stavba srubu č.18 - odpověď: Ano, teoreticky je možné ihned po dokončení hrubé stavby dům dostavět a bydlet v něm, nicméně je výhodnější nechat srub nějakou dobu "sedat" a pak ho teprve dokončit. Hrubou stavbu mají sruby jako takovou neobývatelnou.

 

19. Proč je lepší nechat srub sedat?

Stavba srubu č.19 - odpověď: Kanadská technologie počítá s použitím syrového dřeva. Syrové dřevo má vysoký obsah vody a při vysychání pak zmenšuje objem, takzvaně "sedá". Kanadské sruby jsou typické svou "sedavostí".

 

20. O kolik procent syrové dřevo "sedá" a jak dlouho sedání trvá?

 Stavba srubu č.20 - odpověď: K "sedání" srubu dochází během prvních deseti let po dokončení stavby srubu. Během této doby dřevo "sedne" o cca 7-10% a pak už se objem nemění. K největším změnám dochází první rok, kdy dřevo může sednout až o 3%. Další změny probíhají mnohem pozvolněji. Právě proto je lepší první rok nechat hrubou stavbu srubu vysychat.

 

21. Existují nějaká omezení během prvních deseti let, kdy srub "sedá"?

Stavba srubu č.21 - odpověď: Teoreticky ne, ale vždy je dobré, když dřevo může vysychat pomalu a rovnoměrně. Během nejcitlivějších prvních let tedy není příliš dobré například topit v krbu a jinak dřevo vystavovat vysokým teplotám. Mohou se pak objevit praskliny, ke kterým by jinak nedošlo. Tyto praskliny ovšem nejsou nijak nebezpečné pro sruby, jde jen o estetický dojem. Na sruby působí vliv vnějšího okolí a může mít individuální sedavost při stejné stavbě srubu.

 

22. Jak je konstrukčně vyřešeno "sedání" v případě pevných částí srubu?

 Stavba srubu č.22 - odpověď: Okna a dveře a další pevné části jsou od pohyblivých částí odděleny dilatačními vložkami. Nad pevnými částmi se nechává dostatečný prostor, který se vyplní volnou izolací (minerální vlákno apod.). Při projektování se počítá se změnou až o 10%, např. při plánování výšky stropů atp. Co se týče např. sloupů, ty jsou uloženy na ocelových šroubech a je možné jejich výšku snižovat tak, jak okolní stavba srubu sedá.

 

23. Mohou být všechny stěny srubu z kulatiny?

 Stavba srubu č.23 - odpověď: Teoreticky je to možné, ale např. v kuchyni a koupelně je dobré mít zděné jádro. Zdivem se snadněji vede voda, plyn a elektřina.

 

24. Kolik klád je potřeba na průměrný srub?

 Stavba srubu č.24 - odpověď: Na srubový dům 10x10m je to přibližně 70 klád.

 

25. Umíte zařídit zpracování projektu podle mých představ včetně dodání plánu?

Stavba srubu č.25 - odpověď:  Ano. Naše firma Vám zpracuje projekt pro srub dle Vaších představ. Více informací naleznete také v sekci "sruby na klíč".

 

26. Kam se dává tepelná izolace a jak se instaluje ve srubu?

 Stavba srubu č.26 - odpověď: Záleží na tom, jaký typ izolace je použit. Běžná minerální vata se nastřeluje na horní část klády tak, že zapadá do zářezu ve spodní části horní klády. Instalace tepelné izolace probíhá při konečném kompletování stavby srubu.

 

27. Jaké typy tepelné izolace se pro sruby používají?

 Stavba srubu č.27 - odpověď: Typů tepelné izolace existuje celá řada od nejlevnějších minerálních vláken až po dražší přírodní materiály, jako je len apod. a nejdražší materiály jako je pásková izolace nebo izolační plnidla z kůry. Ceně odpovídá kvalita a je také možné různé typy tepelné izolace kombinovat.

 

28. Jak je ve srubech vedena elektřina?

 Stavba srubu č.28 - odpověď: Používají se husí krky a dvojitá izolace. Vedení musí být vždy taženo svisle, neboť dům ze syrového dřeva "sedá" a vodorovně vedené kabely by trhaly. Vedení elektřiny je pro sruby jednoduchá záležitost, vzhledem k vlastnotem dřeva.

 

29. Je potřeba ve srubech používat nějaké speciální materiály na rozvod elektřiny?

 Stavba srubu č.29 - odpověď: Ne. Naše firma Vám ale může nabídnout i nadstandardní materiály dle vaších individuálních požadavků pro rozvody srubu.

Tisk aktuální strany