Hlavní menu
Zajímá nás
Máte zájem o
Stavbu srubu511
74%
Stavbu roubenky156
23%
Doplňky ze dřeva23
3%
Celkem hlasovalo: 690 lidí
Úvodní stránka > Sruby

Sruby - informace

Sruby

Jsou dřevěné stavby, které jsou složeny z vodorovně kladených trámů. Sruby byly v minulosti stavěny především v místech, kde je větší hustota jehličnatých lesů, tedy ve Skandinávii.

Historie srubu

Sruby mají svou minulost zakotvenou už v době středověku, kdy se používala roubená konstrukce a to i ve městech a na hradech.

Mezi výhody srubových domů patřila vždy nízká cena materiálu a výborné tepelně izolační vlastnosti a to vše spojené s rychlou výstavbou srubu. Jediná nevýhoda byl vznik požáru.

Sruby a jejich stavění se přeneslo až do současnosti, kdy jsou tyto srubové stavby využívany hlavně pro rekreační účely v horských oblastech.

Sruby v poslední době získávají na oblibě i u rodinného bydlení, podobně jako tomu je v Rakousku, Norsku, Finsku, Švédsku a Kanadě.

Technologie srubu

Kanadská technologie - komplexní informace najdete v dané kategorii nazvané kanadské sruby. Jedná se o použití kulatin bez mezer mezi kládami.

Norská technologie - se vyznačuje použitím ze dvou stran opracovaných klád s rovným povrchem vnějších stran a použití tzv. norského spoje, tedy klín do klínu. Nejčastěji se používá borovice nebo modřín

Typy frézovaných klád

 Profil tvaru D                Štěrvbinový typ             Švédský oblouk

Profil tvaru "D"               Štěrbinový typ                    Švédský oblouk

Tisk aktuální strany